8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri ve Kadınlar Elele Şenliği

* Hasan Ozan Dilli/ Hukuk Fakültesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada olduğu gibi, bu yıl bir de Atılım Üniversitesi’nde coşkuyla kutlandı. ATILIM ÜNİVERSİTESİ KADIN SORUNLARI ARAŞTIRMA ve UYGULAMA MERKEZİ’nin (KASAUM) her sene düzenlediği 8 Mart günü etkinlikleri bu sene "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs" başlıklı lisans araştırma projesi kapsamında düzenlendi. Etkinlikler öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. İki konferansın yanı sıra yürüyüş ve şenliğin düzenlendiği etkinlikler drama atölyesi ile son buldu. Etkinlikler “Kadınlar El Ele Şenliği” başlığıyla yürütüldü. Erkek öğrenci, akademisyen ve personel de “Kadınlarla El Ele” mesajıyla etkinliğe destek verdi.

 

KASAUM gönüllüsü öğrenciler sabah erken saatlerde hazırlık çalışmalarına başladılar.

 

Hukuk ve Sanat Topluluğu ile Kadın Hakları Topluluğu’nun da aktif rol aldığı çalışmalar hummalı bir şekilde devam ederken, 10.30’da hukuk fakültesi öğrencisi Yiğitcan Çankaya’nın “Notalar Arasında Kadın: Müzik Endüstrisinde Cam Tavan” başlıklı konferansı başladı. Konferanstan önce KASAUM Müdürü Doç. Dr. Gül Güneş ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs” adlı lisans araştırma projesinin danışmanı Öğr. Gör. Damla Songur, 8 Mart Kadınlar El Ele etkinliğiyle ilgili birer açış konuşması yaptılar. Konferansa başta hukuk fakültesi olmak üzere diğer bölümlerden de çok sayıda öğrenci ve çalışan katıldı. Doç. Dr. Lerzan Gültekin tarafından Yiğitcan Çankaya’ya konferans sonunda bir plaket verildi.

Bu konferansın hemen ardından da kadın hakları konusunda çalışmalar yapmakta olan Av. Çiğdem Ceylan’ın “Kadınların Adalete Erişiminde Yargı Organının Yaklaşımı” konulu konferansı başladı. Bu konferans da dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi. Ceylan konuşmasında “soruşturma ve yargılama sürecinde kadınlara karşı tutum” gibi konulara değindi. Ceylan’a proje danışmanlarından Öğr. Gör. Dr. Aslı Şimşek tarafından plaket takdim edildi. Özellikle hukuk fakültesi öğrencileri bu konferansın kendileri için çok verimli geçtiğini kaydetti.

Saat 12.30’da öğrenciler Hukuk Fakültesi önünde toplandı. Kadın öğrenciler “kadın yaşam özgürlük”, “dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” gibi sloganlarla yürüyüşe başlayıp bütün kampüsü dolaştıktan sonra kütüphane önündeki meydana geldiler. Kadın öğrencilerin ellerinde tefler ve trampetlerle, kahkahalar içinde sürdürdükleri yürüyüş ilgi ve neşeyle takip edildi. Bu sırada çevreden pek çok öğrenci de korteje dâhil oldu.

 

 

12.40-13.30 arasında meydanda müzik ve tanıtım çalışmaları gerçekleştirildi. Öğrencilerin şenlik alanına çevirdiği meydanda toplulukların standı kuruldu. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs” projesi ile Atılım Üniversitesi Kadınlara Destek Merkezi (AKADEM)  ve KASAUM’un standları en çok ilgi görenler arasındaydı. Yenimahalle Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nin de katılımıyla sığınma evi yardım kumbarası kapsamında öğrencilerin topladığı yardımlar, görenlerin takdirini kazandı. Özellikle Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs projesinin standı yoğun ilgi gördü. Proje öğrencilerinin 8 Mart için hazırladıkları küçük broşürler, bugüne özel tasarladıkları takı ve görseller çok beğenildi. Öğrenciler gördükleri ilgiden memnun olduklarını, bu sayede toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda istedikleri dikkati çektiklerini ve katılımcıların bilinçlenmesine katkı sağladıklarını söylediler. Bir saat gibi kısa bir sürede 70 kişinin “HeForShe” (kadın erkek eşitliğini sağlamak için erkeklerin desteğini arayan uluslararası bir kampanya) destekçisi olması da bunun en somut göstergelerinden biri oldu. ARGEDA (Atılım Üniversitesi Araştırma, Geliştirme, Danışmanlık ve Teknoloji Transferi Ofisi) yetkilileri de gün boyu yapılanları yakından izleyenler arasındaydı. Gelenler, Atılım Üniversitesi öğrencilerince düzenlenen mini konseri de beğenerek izledi. Misafirlere çay, kahve ve kuru pasta ikramı yapıldı. Bu sırada kalabalık neredeyse meydandan taştı.

 

 

Kadın Sığınma Evi İçin Toplanan İhtiyaç Malzemeleri

Biz de bu esnada bazı katılımcıların demeçlerini aldık,

Bir gün değil her gün kadın günü olmalı. Çünkü gerçek emekçiler onlar. Üniversitedeki kadın çalışmalarından haberimiz yoktu ama bugün itibariyle oldu. Etkinliği çok beğendik. Emeği geçen herkese teşekkürler.

EMEL ÖZTÜRK     ( ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ)

YILDIZ KAYABAŞI ( ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ)

 

Kadına yönelik şiddetin yok olmasını istiyorum. Benim 8 Mart mesajım bu. Ayrıca çalışanlar olarak kreş talebimiz var. Onun dışında Üniversite bünyesinde hazırlık okulu olarak kadın-erkek eşitliğinin bulunduğunu söyleyebilirim. Bu konuda okuldan memnunuz. Etkinliği çok hoşumuza gitti, herkese teşekkürler.

AYFER AYDOĞAN ( SINAV BÜROSU BAŞKANI/ HAZIRLIK OKULU)

 

Türkiye’de kadın olmak zor... Maalesef hala ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Dilerim bu düzen değişir.

ELİF GÖY ( OKUTMAN / HAZIRLIK OKULU)

 

Üniversitedeki kadın çalışmalarından haberimiz var, takip ediyoruz. Ancak öğrenci profilinden şikâyetçiyiz. Etkinliği beğendik ama mesela yürüyüş daha kalabalık olabilirdi. Şiddet sadece fiziksel şiddet değildir, psikolojik şiddet de vardır. Türkiye’de pek çok kadın şiddet mağduru olduğunun farkında bile değil. Hukuk fakültesi öğrencileri olarak yargı kararlarını üzüntüyle takip ediyoruz. Kadın-erkek eşitliği meselesinde ne yazık ki kadınlar da çok bilinçsiz. Kadına yönelik ayrımcılığın son bulduğu bir dünya diliyoruz.

TUTKU SENA SÖNMEZ  (ÖĞRENCİ / HUKUK FAKÜLTESİ)

SEYRAN TUANA YÜCEL  ( ÖĞRENCİ / HUKUK FAKÜLTESİ)

ELİF BURCU AKMAN      (ÖĞRENCİ / HUKUK FAKÜLTESİ)

 

Kadın-erkek eşitliği konusunda çok gerideyiz. Atütürk’ün de ifade ettiği gibi kadınların geride kaldığı bir toplum geri bir toplumdur. Ben bütün kadınların 8 Martını kutluyorum ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

GÖKBERK ÜÇKARDEŞLER ( ÖĞRENCİ / HUKUK FAKÜLTESİ)

 

Son olarak da Win Win Eğitim’den Özge Güroğlu’nun liderliğinde bir drama atölyesi gerçekleştirildi. Bu çalışma da hayli eğlenceli geçti. Katılanlar, burada kadın haklarına ilişkin olarak farklı bir disiplinle çalışmış olmanın kendilerine çok şey kattığını belirttiler. Özge Güroğlu ise böyle anlamlı bir günde burada bulunmaktan çok memnun olduğunu ifade etti. Güroğlu’na plaketini Provost Prof. Dr. Hasan Akay takdim etti. Böylece etkinlikler saat 16.00 itibariyle son buldu.

 

Bu vesileyle kadına karşı süren ayrımcılığı bir kez daha lanetliyor ve bütün kadınları 8 Mart ruhuyla selamlıyoruz. Kadınlar Elele Şenliğimizde emeği geçen bütün arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.